یراق کفش کوهنوردی کدامند و چه کاربردی دارند؟

کفش کوهنوردی

یراق کفش کوهنوردی کدامند و چه کاربردی دارند؟ این سوال، در ذهن افرادی که اهل کوهنوردی هستند یا می خواهند وارد این حوزه شوند، شکل می گیرد. یک کفش کوهنوردی شاید مهم ترین جزء در بین وسیله های کوهنوردان و صخره نوردان باشد که مناسب بودن آن، شرایط را برای یک کوهنوردی اصولی فراهم می کند. از طرف مقابل، اگر کفش نامناسبی بدین منظور استفاده شود، نه تنها لذتی از کوهنوردی حاصل نمی شود، بلکه فقط خستگی از این تفریح سالم عاید افراد خواهد شد. یراق ها از مهم ترین المان های کیفیت و مقاومت کفش کوهنوردی هستند. در این مقاله قصد داریم به انواع یراق های کفش کوهنوردی و نقش شان در این کفش ها اشاره کنیم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم.

انواع یراق کفش های کوهنوردی

کفش های کوهنوردی به منظور صعود به قله ها و طی کردن مسیر های صعب العبور استفاده می شوند بنابراین باید به نحوی طراحی شوند که توانایی انجام چنین مسئولیتی را داشته باشند. یراق های مختلفی که در ساختار کفش های کوهنوردی استفاده می شوند، باعث می شوند این کفش ها برای انجام چنین کاری تجهیز شوند. در ادامه به مهم ترین یراق های مورد استفاه در کفش های کوهنوردی اشاره خواهیم کرد :

نگهدارنده پنجه و پاشنه

قسمت پاشنه و پنجه کفش های کوهنوردی بسیار آسیب پذیر می باشند به همین دلیل در ساخت این کفش در قسمت های ذکر شده از نگهدارنده و محافظ هایی استفاده می شود تا از آسیب دیدن کفش جلوگیری کنند.

این یراق های فلزی معمولا از جنس فولاد یا آلومینیوم هستند که بتوانند مقاومت مورد نیاز را برای کفش تامین کنند. در صورتی که از یراق بی کیفیتی به عنوان نگهدارنده پنجه و پاشنه کفش کوهنوردی استفاده شود، پس از چند بار استفاده از کفش، پنجه و پاشنه آن باز می شود و کفش دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

یخ شکن یا زنجیر کفش

برای صعود به ارتفاعاتی که با یخ و برف پوشیده شده اند، کوهنوردان و صخره نوردان به کفش هایی نیاز خواهند داشت که به یخ شکن مجهز باشند. این یراق فلزی در برخی از کفش های کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرد و هچنین این امکان وجود دارد که آن را جداگانه خریداری کنید و روی کفش کوهنوردی خود نصب کنید. زنجیر کفش در زیر کف کفش قرار می گیرد و با میخ های تیزی که در قسمت پایین خود دارد، برف ها و یخ ها را خرد می کند و مسیر را برای عبور هموارتر می سازد.

چشمک و قلاب

در ساختار هر کفش کوهنوردی وجود قلاب و چشمک ضروری است. این یراق های فلزی، پارچه ها و توری ها را محکم در سر جای خود نگه میدارند و باعث می شوند در هنگام کوهنوردی و صعود به ارتفاعات، از شل شدن آنها جلوگیری شود. چشمک ها و قلاب ها باید از جنس فلزات محکمی مثل فولاد باشند تا در دراز مدت بتوانند وظیفه خود را به خوبی به انجام برسانند.

نوار دور زیره کفش

کفش های کوهنوردی معمولا کف هایی عاج دار و ضخیمی دارند. برای حفظ این کفی های سنگین، از نوار های دور کفش استفاده می شود. این نوار ها اغلب از جنس فلزات مختلفی هستند که با روکش لاستیکی همراه می شوند و از کشیدگی کفی جلوگیری می کنند. این کار باعث می شود کفی کفش کوهنوردی در مسیر های سخت حالت خود را از دست ندهد و دفرمه نشود.

تجهیزات کفش کوهنوردی

یراق کفش کوهنوردی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یراق کفش های کوهنوردی و صخره نوردی از جمله یراق هایی هستند که در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و باید ویژگی های خاصی نیز داشته باشند. از جمله آنکه :

مقاومت یراق کفش کوهنوردی

اولین ویژگی این یراق ها مقاومت آنهاست. یراق کفش کوهنوردی از آنجایی که این کفش ها معمولا در مسیر های سخت و صعب العبور و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرند، حتما باید از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار باشند. این موضوع اگر به خوبی قابل توجه قرار نگیرد حتی می تواند جان کسی را که از آن کفش استفاده می کند به خطر بیندازد.

سبک بودن یراق کفش کوهنوردی

ویژگی بعدی، سبک بودن این یراق ها است. کفش های کوهنوردی هرچه سبک تر باشند، شخص می تواند صعود راحت تری را تجربه کند. بنابراین استفاده از یراق هایی که در عین مقاومت از وزن کمی نیز برخوردار هستند، بهتر است در دستور کار قرار بگیرد.

خاصیت ضد زنگ یراق کفش کوهنوردی

همچنین بهتر است یراق های فلزی این کفش ها خاصیت ضد زنگ داشته باشند چرا که در مسیر کوه ها معمولا یخ و برف و آب وجود دارند که می توانند باعث زنگ زدن فلزات شوند و آنها را خراب کنند. به همین منظور استفاده از آلومینیوم و فولاد ضد زنگ برای ساخت یراق های کفش های کوهنوردی و صخره نوردی، انتخاب خوبی می تواند باشد.

های کفش کوهنوردی

انتخاب یراق مناسب برای کفش کوهنوردی

در زمینه اینکه چه کفشی برای کوهنوردی مناسب است و چه یراق هایی باید در ساختار کفش کوهنوردی وجود داشته باشند، باید سبک کوهنوردی خود را در نظر داشته باشید. انتخاب یراق برای کفش های کوهنوردی بسته به انواع سبک های مختلف کوهنوردی و صخره نوردی می تواند متفاوت باشد. برای مثال اگر معمولا در فصل های سرد سال و در زمانی که کوه ها برف و یخبندان بیشتری دارند به کوهنوردی می روید، بهتر است از یخ شکن در کفش کوهنوردی خود بهره ببرید.

اما اگر در فصل های گرم تر سال به کوهنوردی و صخره نوردی می پردازید، بیشتر روی سبک بودن یراق های مورد استفاده در کفش تمرکز کنید تا در نهایت کفشی سبک تر و البته با گردش هوای بهتر خریداری کنید.

عوامل دیگری هم در انتخاب یراق کفش کوهنوردی موثر هستند و توصیه می شود از فردی که تجربه بالایی در سبک کوهنوردی یا صخره نوردی شما دارد، مشورت بگیرید تا به شما در این انتخاب کمک کند.

سخن پایانی

در مقاله ای که خواندید اطلاعات مورد نیاز در زمینه یراق های کفش کوهنوردی و کاربرد های آن در اختیارتان قرار گرفت. اکنون شما می توانید با آگاهی کامل نسبت به انتخاب کفش کوهنوردی با یراق های مناسب اقدام کنید تا سالیان طولانی از آن استفاده ببرید. این مقاله توسط فروشگاه یراق سعید تولید و منتشر شده است و شما می توانید برای خرید انواع یراق های فلزی پوشاک مثل یراق لباس، یراق کیف و یراق کفش به این فروشگاه مراجعه کنید.

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *