یراق کفش مخصوص دوندگی و ورزشی

کفش مخصوص دوندگی و ورزشی

یراق کفش مخصوص دوندگی و ورزشی یکی از یراق آلات مورد استفاده در صنعت تولید کفش است که با داشتن ویژگی های خاص، نیاز کفش های ورزشی را فراهم می آورد. کفش هایی که دونده ها می پوشند باید توانایی تحمل سرعت و فشار بالا در آنها وجود داشته باشد. ورزشکاران معمولا از کفش هایی استفاده می کنند که از قابلیت تنفس خوبی برخوردار باشند تا در هنگام ورزش احساس مثبتی نسبت به کفش داشته باشند. یراق های مورد استفاده در این نوع از کفش ها، نقش مهمی در ایجاد قابلیت های مختلف و همچنین زیبایی ظاهری کفش دارند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به بررسی یراق آلات کفش های ورزشی به ویژه کفش های دوندگی بپردازیم.

انواع یراق کفش های دوندگی و ورزشی

برای اینکه یک کفش دوندگی بتواند طولانی مدت پاسخگوی نیاز شما باشد، باید در ساختار خود از یراق های مناسب بهره ببرد. این موضوع باعث می شود کیفیت کفش افزایش پیدا کند و همچنین به لحاظ ظاهری نیز کفش در وضعیت بهتری قرار داشته باشد. در این قسمت از مقاله قصد داریم برخی یراق های مورد اسنتفاده در کفش های ورزشی و دوندگی را معرفی کرده و به تاثیر آنها اشاره کنیم.

حلقه های فلزی

در کفش های ورزشی و کفش های دوندگی که به صورت بندی طراحی می شوند، در قسمتی که سوراخ عبور بند کفش قرار دارد، حلقه های فلزی استفاده می شود تا از این قسمت حمایت کنند. وجود این حلقه های فلزی باعث می شود هنگام کشیده شدن بند ها در حین دوندگی، سوراخ بند پاره نشود. همچنین محکم تر شدن محل بند کردن کفش دوندگی سبب می شود ورزشکار قادر باشد بند های کفش خود را با خیال راحت، محکم ببندد تا کفش کاملا به پای او بچسبد و راحت تر بتواند بدود.

محافظ فلزی پاشنه

در رشته های ورزشی مختلف به ویژه رشته دو، وزن مرتبا بین پاشنه و پنجه پا جابجا می شود و در صورتی که دونده کفش مناسبی نداشته باشد، احتمال دارد با مصدومیت مواجه شود. بدین منظور در کفش های دوندگی معمولا از محافظ های فلزی پاشنه کفش استفاده می کنند تا از طرفی کفش بتواند وزنی را که در هنگام دویدن روی پاشنه تحمیل می شود، دوام بیاورد و از طرف دیگر از پاشنه پای دونده حمایت کرده و از آسیب دیدگی های احتمالی مثل پارگی تاندن آشیل جلوگیری کند.

ساقه ها و صفحات فلزی

در کفش های دوندگی با استفاده از ساقه ها و صفحات فلزی که در لایه میانی زیره کفش استفاده می شوند، پایداری کفش را در زمینه پیچ خوردگی افزایش می دهند. این یراق های فلزی باعث می شوند هنگام دویدن، مچ با در جهت های نادرست نچرخد و پا به صورتی روی زمین فرود نیاید که منجر به پیچ خوردگی مچ پا شود. همچنین این صفحات و ساقه ها، باعث ایجاد خاصیت ارتجاعی در کفش می شوند که به بهبود انتقال انرژی در هنگام دویدن منجر می شود.

ویژگی های کفش دوندگی

ویژگی های کفش دوندگی

انتخاب یک کفش استاندارد برای دوندگی که از یراق های مناسبی نیز برخوردار باشد مورد نیاز تمامی دوندگان و ورزشکاران است. بدین منظور ابتدا شما باید سبک و نوع دوندگی خود را مشخص کنید. انواع دوندگی مثل دوندگی روی سطح آسفالت، دونگی در زمین های خاکی، دویدن روی تردمیل، دو ماراتتن، دو سرعتی و… وجود دارند که هر کدام کفش خاص خود را نیاز دارند. اما به طور کلی بهتر است کفش دوندگی برخی ویژگی های عمومی زیر را داشته باشد :

سبک بودن

مهم ترین ویژگی کفش دوندگی، وزن پایین آن است. فراموش نکنید که این کفش قرار است برای دویدن مورد استفاده قرار بگیرد و اگر وزن زیادی داشته باشد به مقدار قابل توجهی سرعت شما را کاهش خواهد داد. وزن کفش از آنجایی که روی سرعت دونده تاثیر گذار است در دوی سرعتی و دو ماراتن حتما باید مورد بررسی قرار بگیرد تا در میدان مسابقه، دونده از رقبای خود جا نماند. بنابراین در ساخت کفش های دوندگی باید از یراق های فلزی سبک استفاده شده باشد.

انعطاف پذیری

کفش های ورزشی بهتر است قابلیت انعطاف بالایی داشته باشند تا ورزشکار وقتی آن را می پوشد، احساس آزادی عمل بیشتری داشته باشد. در زمینه دوندگی نیز این قانون برای کفش ها وجود دارد و اگر کفش دونده خشک و سفت باشد، دونده قادر نخواهد بود به خوبی مسیر را بدود. کفش یک دونده اگر از قابلیت ارتجاعی خوبی برخوردار نباشد حتی ممکن است موجب سرنگونی او در حین دویدن و مصدومیت های جزئی یا اساسی در مچ و ساق پای او شود. وجود ساقه ها و صفحات فلزی در ساختار کفش دوندگی به این ویژگی کفش کمک می کند.

مقاومت

کفش های دوندگان باید بتوانند فشار زیادی را تحمل کنند و آسیب نبینند. تمام کفش های مورد استفاده در دوندگی حرفه ای از دو صدمتر که در ده ثانیه به پایان می رسد تا دو صحرایی و دو ماراتن که یک کفش مدت زیادی در پای دونده است، باید استحکام مناسبی داشته باشند.

حتی در دو صدمتر که کوتاه ترین زمان را در بین انواع دو حرفه ای دارد، سرعت بالای دوندگان فشار قابل توجهی را به کفش وارد می کند که اگر کفش برای این رشته طراحی نشده باشد احتمال پارگی آن در در لحظه استارت یا در حین دویدن، زیاد است. بنابراین بهتر است با استفاده از یراق های فلزی مختلف استحکام کفش را افزایش داد.

تنفس مناسب

معروف است که می گویند پا قلب دوم انسان است و باید در حفط سلامت آن کوشا باشیم. برای این کار بهتر است همواره شرایط مناسبی را برای این عضو مهم بدن فراهم کنیم. بدین منظور پیشنهاد می شود از کفش های ورزشی استفاده کنید که قابلیت تنفسی خوبی داشته باشند. در صورتی که به خوبی به پای شما هوا برسد خواهید دید که عملکرد بهتری را هم از خود به جای می گذارید. در این بین کفش هایی قابلیت تنفسی بهتری دارند که قسمت پنجه آنها پهن تر است. بنابراین در خرید کفش دوندگی این موضوع را مدنظر قرار دهید.

کفش های کوهنوردی

سخن پایانی

با خواندن این مقاله، اهمیت یراق کفش در زیبایی و مقاومت کفش های ورزشی مخصوصا کفش ها دوندگی را دریافتید. امیدواریم با اطلاعاتی که کسب کرده اید قادر به انتخاب یراق و کفش مناسبی در این زمینه باشید. لازم به ذکر است، این مقاله توسط فروشگاه یراق سعید تهیه شده است. این فروشگاه با عرضه انواع یراق آلات پوشاک، کیف و کفش از خریداران گرامی استقبال به عمل می آورد.

 

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *