تاریخچه یراق کیف

تاریخچه یراق کیف

تاریخچه یراق کیف به سال های خیلی دور باز می گردد. انسان ها از گذشته تا به امروز همواره به دنبال زیبایی خود و لوازمی بوده اند که مورد استفاده روزمره قرار می دهند. از آنجایی که یراق باعث زینت بخشیدن به کیف می شود، بشر خیلی زود دست به استقاده از یراق های کیف برد. یراق ها همچنین باعث می شدند بتوان کیف را مورد استفاده قرار داد چرا که بدون یراق نمیشد وظیفه ای را به کیف محول کرد. در ادامه این مقاله می خواهیم درباره تاریخچه یراق کیف و سیر تحولی آن صحبت کنبم. در صورتی که به این موضوع علاقه مند هستید، لطفا در ادامه همراه ما باشید.

دلیل اختراع یراق کیف

در تمدن های باستانی از کیسه ها و خورجین های مختلفی برای جابجایی اجناس، کالاها، مواد خوراکی و… استفاده می شد. با گذشت زمان، این کیسه ها و خورجین ها شکل جدیدی به خود گرفتند که این امکان وجود داشت اسم جدیدی برای آنها در نظر گرفت.

این گونه بود که کبف ها به وجود آمدند. اما کاربرد کیف نیازمند این بود که در ساختار آن از یراق هایی استفاده شود و بتوان موارد مختلفی را داخل کیف قرار داد و جابجا کرد. همچنین کیف نیاز به تزئینات مختلف نیز داشت، که با استفاده از یراق این امر میسر میشد. بنابراین بشر دست به استفاده از یراق های مختلف در ساختار کیف برد.

کیف های تاریخی

تاریخچه انواع یراق های کیف

در طراحی امروزه کیف ها، از یراق های مختلفی مثل زیپ، دکمه، زنجیر، سگگ، قفل و انواع دیگری از یراق های فلزی استفاده می شود. اما شاید مهم ترین و معروف ترین یراق های مورد استفاده در کیف ها، دکمه و زیپ باشند. در این قسمت از مقاله قصد داریم به تاریخچه پیدایش این دو یراق اشاره کنیم :

تاریخچه پیدایش دکمه

نیاز به دکمه از زمان های خیلی دور و حدودا سه هزار سال پیش از میلاد توسط بشر درک شد و تمدن های باستانی دست به اختراع و استفاده از دکمه ها بردند. نخستین دکمه مربوط به عهد برنز است و یافته های تاریخی نشان می دهند که کشور های چین و رم باستان در این زمان از دکمه در لباس ها و کاربرد های دیگر بهره می برده اند. اولین دکمه های ایران نیز به مبادلات تجاری ایران و دولت عثمانی در زمان صفویان باز می گردد و در دوران شاه اسماعیل اولین بار دکمه وارد ایران شد و مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه پیدایش زیپ

برخلاف دکمه که حدودا مربوط به پنج هزار سال پیش است، زیپ اختراعی نوین به حساب می آید و عمر آن به حدود صد سال می رسد. در واقع در اواسط قرن 18 میلادی شخصی به نام “الیاس هو” که مخترع چرخ خیاطی نیز می باشد، نیاز به زیپ را در لباس ها و کیف ها درک کرد اما علی رغم تلاش های بسیاری که انجام داد موفق به اختراع زیپ نشد. هرچند به پاس قدردانی، امروزه او را به عنوان مخترع زیپ به شمار می آورند.

اما حدودا 50 سال پس از الیاس هو، شخص دیگری به نام “ویتکوم جودسون” اولین زیپ را اختراع کرد. شکل این زیپ با مواردی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت داشت و چیزی مابین قفل و زیپ می توان آن را در نظر گرفت.

در نهایت “گیدون سوند” که یک طراح سرشناس سوئدی بود، زیپ را به صورتی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد اختراع و به بشریت عرضه کرد.

یراق کیف در تاریخ

تاثیر پذیری های تاریخی یراق کیف

یراق های فلزی کیف ها، ابتدا به صورت زنجیرها و گیره هایی که با آن در تمدن های باستانی کیسه ها را می بستند وارد زندگی انسان ها شدند و امروزه به انواع و اقسام طرح ها و رنگ ها رسیده اند. در این بین اتفاقات و انقلاب های مختلفی باعث به وجود آمدن طرح های گوناگون یراق های کیف شدند. برای مثال در زمان قرون وسطی استفاده از یراق آلات در کیف ها نشانی از ثروتمندی افراد بود و خانواده هایی که قدرت زیادی در دست داشتند از کیف هایی با یراق های بزرگ تر و شکیل تر بهره می بردند.

با عبور از قرون وسطی، عهد رنسانس آغاز شد و تاثیرات زیادی بر روی طراحی و استفاده از یراق آلات کیف گذاشت. در این زمان استفاده از فلزات گزان بهایی مثل طلا و نقره به مقدار قابل توجهی در تولید یراق های کیف در دستور کار قرار گرفت. بدین صورت کماکان یراق کیف به عنوان محصولی لوکس و تجمل گرایانه برشمرده می شد. البته یراق هایی با فلزات دیگر نیز در ساختار کیف ها استفاده می شدند که برای عموم جامعه قابل خرید باشند.

اما بیشترین تاثیر روی یراق کیف را انقلاب صنعتی به جا گذاشت. انقلاب صنعتی باعث شد بشر بتواند با به کار گیری انواع ماشین آلات در حوزه های مختلفی پیشرفت کند که حوزه یراق کیف یکی از آنها بود. پس از انقلاب صنعتی تا به امروز، یراق های فلزی به تعداد بسیار زیادی تولید و در کیف ها مورد استفاده قرار می گیرند تا به عموم جامعه عرضه شوند.

یراق های کیف های مورد استفاده در جهان امروز

کیف هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، به شکلی کاملا سلیقه ای از یراق ها در ساختار خود استفاده می برند. طراحان کیف در جهان امروز با در دست داشتن انواع یراق های مناسب کیف، می توانند برای هر سلیقه ای کیف تولید کنند. درست است که دیگر مثل گذشته های دور، کیف و یراق مورد استفاده در آن، کالایی لوکس به حساب نمی آید اما همچنان استفاده از یراق هایی با قیمت بالا در کیف باعث می شود این کالا به یک اثر هنری مبدل شود که ارزش مالی زیادی دارد.

سخن پایانی

این مقاله به این موضوع اشاره داشت که یراق کیف از دیرباز مورد توجه بشریت بوده است و این موضوع به اهمیت یراق در ساختار کیف اشاره می کند. در صورتی که کیف شما از یراق های فلزی مناسب بهره مند شود قطعا هم شکیل تر می شود و ظاهر زیبا تری را به استایل شما اضافه می کند و هم ماندگاری بیشتری نیز پیدا می کند.

فروشگاه یراق سعید با عرضه انواع یراق های فلزی پوشاک در ساختار و طراحی های زیبا و متنوع در خدمت شما خریداران گرامی می باشد.

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *