انواع دکمه های لباس

دکمه لباس

دکمه های پارچه ای یکی از اجزای مهم و ضروری لباس ها هستند که هم کاربردی می باشند و هم جنبه تزئینی دارند. دکمه لباس انواع مختلفی دارند که از نظر اندازه، شکل و جنس متفاوت هستند. در این مقاله به انواع دکمه لباس و کاربرد آنها می پردازیم پس با وب سایت یراق سعید همراه باشید.

دکمه های تخت

دکمه های تخت رایج ترین نوع دکمه های مورد استفاده در لباس هستند. آنها معمولا در شکل و ابعاد گرد یا مربع با دو یا چهار سوراخ در وسط هستند. این دکمه ها معمولا از مواد مختلفی از جمله پلاستیک، فلز و پارچه ساخته می شوند. دکمه های تخت همه کاره هستند و می توانند برای انواع لباس ها از پیراهن و بلوز گرفته تا شلوار و دامن استفاده شوند.

انواع مختلفی از دکمه های تخت وجود دارد، از جمله:

  •   دکمه های تخت دو سوراخ: این دکمه ها دارای دو سوراخ در مرکز هستند و معمولا برای لباس های سبک با پارچه نازک استفاده می شوند.
  • دکمه های تخت چهار سوراخ: این دکمه ها دارای چهار سوراخ در مرکز هستند و معمولا برای لباس های با وزن متوسط ​​تا سنگین استفاده می شوند.
  •  دکمه های ساقه دار: این دکمه ها دارای یک ساق در پشت دکمه هستند که نقش حلقه کوچکی برای اتصال دکمه به لباس را ایجاد کند. دکمه های ساقه اغلب برای پارچه های سنگین تر و خیلی ضخیم استفاده می شود.

دکمه های ساقه دار

دکمه های ساقه دار یکی دیگر از “انواع دکمه لباس” است که به طور معمول برای پارچه های سنگین تر مانند کت و جین استفاده می شوند. این دکمه ها دارای یک حلقه کوچک در پشت دکمه هستند که برای اتصال دکمه به لباس استفاده می شود. ساق کمک می کند تا دکمه به درستی روی لباس بنشیند و از چروک شدن پارچه جلوگیری می کند.

دکمه های ساقه در از مواد مختلفی از جمله چوب، پلاستیک و فلز تولید می شوند. برخی از دکمه های ساق پا نیز با عناصر تزئینی مانند نگین، بدلیجات یا مینا تزئین شده اند.

دکمه های کاور دار یا پوشیده

دکمه های پوشیده شده یا کاور دار یک گزینه مناسب و محبوب برای لباس های مجلسی مانند بلوز، لباس و ژاکت است. این دکمه ها با همان پارچه لباسی که به آن وصل می شوند پوشیده شده اند و ظاهری یکسان و بدون درز ایجاد می کنند. دکمه های روکش دار را می توان با استفاده از کیت دکمه ای که شامل قالب، پارچه و ابزاری برای پوشاندن دکمه است، ساخت.

دکمه های گیره دار

دکمه های ضامن در این دکمه معمولاً از چوب، شاخ یا استخوان ساخته می شوند. این دکمه ها دارای یک حلقه در یک طرف و یک نوار بلند در سمت دیگر هستند. آنها اغلب برای کت ها و ژاکت های سنگین استفاده می شوند، زیرا میله به بسته و ایمن نگه داشتن لباس کمک می کند.

دکمه های فشاری

یکی دیگر از انواع دکمه لباس، دکمه‌های فشاری از دو قسمت یا دیسک به هم پیوسته تشکیل شده‌اند که با فشار دادن به هم می‌چسبند. این دکمه ها اغلب برای لباس کودکان و لباس های ورزشی استفاده می شوند. دکمه های فشاری در اندازه ها و مواد مختلف از جمله پلاستیک و فلز موجود هستند.

دکمه های چینی

دکمه های چینی اغلب در لباس های سنتی چینی و ژاپنی استفاده می شود. این دکمه ها با گره زدن در یک حلقه از بند نازک یا پارچه ساخته می شوند. دکمه های چینی معمولاً به عنوان یک دکمه تزئینی به جای یک دکمه کاربردی استفاده می شوند.

دکمه های قورباغه ای

دکمه های قورباغه ای نوعی دکمه  زینتی هستند که اغلب در لباس های سنتی چینی و کره ای استفاده می شوند. این دکمه ها از یک بند نازک یا قیطانی تشکیل شده است که از طریق یک دکمه یا مهره تزئینی حلقه می شود. دکمه های قورباغه ای معمولاً برای بسته شدن  لباس هایی مانند کت استفاده می شود.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *